Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékkínálatunk

A szépségápolás története

A szépségápolás története

A szépségápolás és a különböző kozmetikumok már az ókorban is fontos szerepet töltöttek be, főként a kiváltságos emberek életében. A kozmetika a görög koszmetikosz szóból származik, melynek jelentése szépíteni, ékesíteni. Továbbá a görögök segítettek eljuttatni Európába a ma is előszeretettel használt anyagokat, mint például a rózsa, a citrom, a bazsalikom, az olíva-, illetve citrusolaj, valamint a szőlő és a bor. A bort bőrápolásra és hajápolásra egyaránt előszeretettel használták.

Ezt bizonyítja az is, hogy a csaknem 5200 éves Mani fáraó sírjában különböző kozmetikai krémeket, balzsamokat, valamint rúzsokat és szempillafestéket is találtak. Ezenfelül 1873-ban különböző szépségápolási receptekkel ellátott papirusztekercseket is találtak. Ezeket a kozmetikumokat a hegek, terhességi csíkok, ráncok eltüntetésére, valamint a haj növekedésének serkentéséhez használták.  Ám nagyon sokáig nem számított milyen alapanyagokat használnak ezekhez a készítményekhez, ugyanis a szépséget előbbre tartották az egészségnél, így az 1800-as évek előtt a nők ózon és ón tartalmú kozmetikai termékeket is használtak az arcukra, amelyek súlyos idegmérgek, s hosszútávon használva nagyon ártalmasak. Az 1800-as évek után már egyre fontosabbá vált, hogy ne csak semleges hatásúak legyenek a krémek, hanem táplálják, valamint egészségesen tartsák a bőrt.

Talán a legismertebb szépségápolással kapcsolatos személy Kleopátra, aki nem csak az arcát, de legtöbbször dekoltázsát is sminkelte, illetve szamártejes fürdővel tartotta feszesen és egészségesen bőrét. Rajta kívül még Néró császár második felesége is, Poppea császárné is a szamártejes fürdőre esküdött. Ő még utazásaira is magával vitte 100 szamarát, hogy ott se kelljen nélkülöznie mindennapi szokását. 

A hajfestés már az ókorban nagy jelentőséggel bírt, habár akkor még eleinte csak vizelettel, később borkővel, timsóval, valamint ecetélesztővel szőkítették hajukat a nők. A férfiak körében a szakállfestés volt hasonlóan népszerű, ugyanis az akkor trendinek számító férfiaknál a vörös szakáll volt a jellemző, míg a különböző kasztoknál az indigóval befestett kék-fekete szakáll.

A 14. század végén megjelent az első alkohol bázisú parfüm, melyet Magyarországon készíttetett Erzsébet királyné friss rozmaringot, illetve valószínűleg kaukkfüvet desztillálva borpárlattal, ugyanis akkoriban a tisztálkodás és a szépségápolás élesen elvált egymástól. Ezért is volt szükség illatosító termékekre, mert a szép, ápolt kinézet mellé nem társult a tisztálkodás.  Az 1910-es években kezdtek tejfehérje tartalmú krémeket használni a ráncok megelőzésére vagy csökkentésére. Ezek már nem tartalmaztak káros anyagokat, melyekkel ártani tudtak volna a bőrüknek az emberek. Majd az 1930-as években a házilag készített arcmaszkok váltak elterjedté, amik már jelentősen hasonlítottak a ma is szívesen használt arcmaszkokhoz.

Napjainkban már szinte mindenkinek van egy reggeli és egy esti rutinja, amit nap, mint nap végigcsinál, munkába indulás vagy épp lefekvés előtt. A mindennapi rutinokhoz, ma már végtelen termék közül tudunk válogatni saját bőrtípusunknak megfelelően mind testre, mind arcra, sőt számos szakértő is tud ebben segíteni nekünk, ha esetleg nem tudnánk milyen összetételű krémeket ajánlott használnunk.