Kezdetek
Az ókori Görögországban és Rómában a gazdag férfiaknak eleinte külön szolgáik voltak a hajápolásra, hajfestésre és borotválásra is. Ahogy szélesedett az igénylők köre, borbélyüzleteket nyitottak a haj és szakáll vágásrára, melynek híre a rómaiakhoz is eljutott, és ők is követték a példájukat bizonyos módosításokkal. A rómaiak különös tekintettel voltak megjelenésükre, így fodrászüzleteik nem csak a hajápolást és a szakállvágást foglalták maugkna, hanem gyantázást, manikűrt és pedikűrt és végeztek, így ezeket akár már a szépségszalonok elődjének is tekinthetjük. Ezek évszázadokon át tökéletesen működtek, és folyamatosan fejlődtek.
Az 1600-as években több fodrásszalon is nyílt, az akkori idők egyik leghíresebb fodrásza Champagne volt, aki Párizsban nyitotta meg fodrászszalonját, és a gazdag párizsi nők hajkoronáját formázta egészen haláláig, 1658-ig. A vízvezetékek bevezetésével hatalmas előrelépést tettek a fodrásszalonok is, hiszen így már könnyedén meg tudták mosni az ügyfelek haját. Ezzel az újítással népszerűségük nagyot nőtt.
A 18. században utat törtek maguknak a parókák, mindenhova ezeket hordták, így a fodrászok parókagyártóvá avanzsáltak. Ez az időszak még a 19. században is tartott, ennek végére azonban elhagyták használatukat.
A haj színének megváltoztatása már az egyiptomiaknál is cél volt, azonban az 1800-as évek végén már a fodrászok eljutottak odáig, hogy hidrogén-peroxidot és szintetikus hajfestéket használjanak a hajszín megváltoztatásához. Hamarosan, 1890-ben pedig a fokozatos fejlődésnek köszönhetően megalapították az első fodrászakadémiát, Brisbois és Federmeyer Chicagóban.
Modern fodrásszalonok
Az 1800-as évek végén a fodrászatokról szalonokra váltottak szerte a világon, ennek ellenére a nők szolgálóikkal készítették frizurájukat, így a szalonok nagymértékben hirdetni kezdtek, hogy a nőket elcsalogassák otthonukból.
A 20-as években csaknem 25 000 fodrászat nyílt az Egyesült Államokban. Az 1900-as és 1920-as évek között népszerűvé váltak a hullámhajcsatok, a hajszárító, a göndörítés és a hajszín módosítás. Ez az időszak a Jazz és Coco Chanel kora volt, valamint a rövidre vágott frizuráké. Mivel sok szalon nem volt hajlandó levágni a nők haját, így borbélyszalonokba jártak
A 40 -es évek korszaka a hajlakkról, hajkondícionálókról és egyéb formázó termékekről szólt. A szépségszalonok a nők menekülési helyévé váltak hétköznapi életük elől, kényeztetik magukat és pletykálkodnak. Még a katonai előőrsök is szépségszalonokat indítottak alkalmazottaik számára, hogy növeljék női alkalmazottaik morálját. Hamarosan szalonok nyíltak már az áruházakban és a tengerjáró hajókon is. A 70-es éveket a fodrászat aranykorának tekintik, mivel a stylistokra akkor volt a egnagyobb kereslet. A szalonok sikere a mai napig töretlenül növekszik.
Te jársz fodrásszalonba?