Tünetek és okok
Az atópiás bőr krónikus gyulladásban van, melyet az arcon és a testen jelentkező erős bőrszárazság, viszketés és hámlás kísér. A tünetek időszakosan fellángolnak, ezekben a periódusokban a beteg panaszai súlyosbodnak. Kiváltó tényezői pontosan még nem tisztázottak, a genetikai hajlam azonban bizonyított. Megfigyelhető, hogy a bőr hidratáltságát biztosító anyagok, pl. különböző aminosavak és zsírok elégtelen mennyiségben vannak jelen, emiatt a bőr védelmi funkciója meggyengül. A hámlás és viszketés miatti vakarózás csak tovább ront a helyzeten, ugyanis nagyon gyakran a kórokozók a mélyebb rétegekbe is bejutnak felülfertőzve a területet. A genetikai háttér mellett számos külső tényező is befolyásolja a betegség prognózisát: a hideg időjárás, környezeti allergiák, egyes ételek, bizonyos textíliák, az izzadás, a kevés alvás, de még a stressz is fokozhatja a tüneteket.
Az atópiás bőr ápolása
A fellángolások időszakában jelentkező panaszok kezelése a legtöbb esetben szakorvosi beavatkozást igényel, viszont a megfelelő napi bőrápolási rutin kialakításával sokat tehetünk azért, hogy ezek a periódusok minél később térjenek vissza. A legfontosabb alapelv, hogy igyekezzünk bőrünket hidratált állapotban tartani, előzzük meg a bőrszárazságot. Tisztálkodásnál kerüljük a forró víz és a szappan használatát, helyette válasszunk inkább olajos tusfürdőt, majd használjunk hidratálót. Jó szolgálatot tesznek például az omega-3 és -6 zsírsavakat tartalmazó készítmények. A viszketés enyhítésére alkalmazhatunk különféle spray formájában kapható termékeket is. Ha repedezést vagy kisebesedést tapasztalnánk, mielőbb regeneráljuk a területet. Ebben segítségünkre lehetnek a cinket és hialuronsavat tartalmazó ápoló krémek. Szerencsére számos dermokozmetikum közül válogathatunk, amelyeket kifejezetten az atópiás bőr ápolására fejlesztettek ki. Összetételük márkánként eltérő, de közös bennük az intenzív lipidpótló hatás, az irritáció és viszketés hatékony csillapítása és a gyors felszívódás, amely tulajdonságaik révén hosszútávú enyhülést adnak az igénybevett bőrnek.
Mit tehetünk még?
A napi kétszeri ápolás mellett néhány aprósággal még tovább növelhetjük a komfortérzetünk. Az otthoni levegő páratartalmát igyekezzünk az optimális 50-60 százalék körüli értéken tartani. Kerüljük az érdes, nehezen szellőző anyagú ruhákat. Az éjszakai vakarózás megelőzésére használjunk cérnakesztyűt. Ha tüneteink súlyosbodnak, jegyezzük fel a körülményeket, hogy megállapíthassuk, mi váltja ki a rosszabbodást. Testünk jelzéseit figyelembe véve szánjunk időt a lelki feltöltődésre, ezzel is csökkentve a stresszt.
Tippjeink mellett pedig termékeinkkel is állunk rendelkezésükre.