Megkülönböztetünk hullámhossz alapján UV, UVA és UVB-sugarakat. Az UVC sugarak a légkörben, ózonrétegben elnyelődnek, a hosszabb UVB és UVA sugarak viszont elérik a földfelszínt, tehát a bőrünkre is hatnak. A leégésért az UVB sugár tehető felelőssé, a fényérzékenységet, napallergiás tüneteket, bőrünk öregedését, a pigmentfoltokat, szeplőket pedig az UVA sugarak okozzák. Ezek pedig hosszú távon károsíthatják DNS-ünket, s bőrrákot, bőrdaganatot is okozhatnak. Kiemelten fontos tehát egészségünk megőrzésének érdekében – mondhatni életbevágó -, hogy használjunk fényvédő szereket.
Mit is jelent a flakonokra írt faktorszám? A faktorszám a fényvédő arányszáma, amely azt mutatja, hogy a termék használatával mennyiszer több időt tölthetünk a napon anélkül, hogy kockáztatnánk a leégést ahhoz képest, mintha nem használnánk. Egy átlagos felnőttnél egy 10-es faktorszámú termék esetében alapos bekenés után mintegy 200 percet tölthetünk a szabadban.
Ajánlott olyan fényvédő terméket választanunk emellett, amely széles hatásspektrumú, egyaránt védelmet nyújt az UVA és UVB sugarak ellen.
Nem árt azt is tudni, hogy azt, hogy egy fényvédő éppen mennyire hatásos, befolyásolja a napsütés intenzitása is, illetve maga a tevékenység, amelyet végzünk a szabadban. Tény az is, hogy mindenkinél más, hogyan reagál a bőre az ultraibolya sugárzásra, egyeseknek ugyanis pl. jóval fehérebb, érzékenyebb bőrük van, így a fényvédő krémekből is többet kell használniuk a kellő hatás eléréséhez. Sokan elfelejtik, hogy minden napfénynek kitett testrészüket bekenjék, így a szabadon, védelem nélkül maradó nyak, fül, kéz szintén leéghet, bepirosodhat.
Ha pedig vízpart mellett töltjük az időnket, akkor célszerű vízálló fényvédőt felkennünk. Ugyanez ajánlott aktív sportolás esetében is, hiszen az izzadtság is lemoshatja a bőrünkről a naptejet. Ezeket a fényvédő termékeket egyébként kevesen tudják, hogy a napra való kimenetel előtt szükséges felkenni magunkra, ezzel elkerülve egyébként azt is, hogy túl későn cselekedjünk.
Érdekesség: Az év nagy részében mi, európaiak nem használunk fényvédőt, a japánoknál például viszont egész évben, mert ott a fehér, porcelánbőr a kívánatos, és az arisztokrata származást jelképezi: hiszen a napon, fizikai munkával barnul az ember bőre, míg a fehér bőr a benti, kíméletes életmódot, gazdagságot jelképezi. A mi kultúránkból ez a hagyomány már kikopott, és inkább a lebarnult bőrt tartjuk szépnek, tehát pont fordítva, úgy tartjuk, hogy akinek van ideje nyaralni, szabadban lenni, az jelent jobb életmódot. A fentebbiek tudatában azonban valójában mi is jobban járnánk, ha az év minden évszakában használnánk napvédő termékeket. Minden esetre fontos, hogy mielőtt elővesszük a fényvédőt ellenőrizzük a lejárati időt, hiszen pl. a paraffinolajos termékeket nem ajánlatos lejárat után bőrre kenni.