Gyakran nem is sejtjük, hogy esetleg valamiféle allergia áll a háttérben. Bár a hormonok, s azok változásai miatt még gyakrabban lépnek fel ilyen problémák. Ezeket különböző vizsgálatokkal ki tudjuk deríteni.
A pattanások legtöbb esetben akkor alakulnak ki, ha a faggyúmirigyek valamilyen oknál fogva eltömődnek, ekkor általában be is gyulladnak, ezért is piros a gennyes pattanás körülötti terület. Serdülőkorban az emberek 85%-ának pattanások jelennek meg az arcán. Ez annak köszönhető, hogy a változások különböző hormonokat idéznek elő, aminek eredményeképp növekszik a faggyútermelés. Mindezeken kívül természetesen számtalan oka lehet a pattanások kialakulásának. Ilyen lehet például a stressz, valamint a különböző lelki okok. Emellett lehet a kiváltó ok a helytelen táplálkozás, keringési zavarok, esetleg emésztési rendellenességek.
Abban az esetben, ha a pattanások nem múlnak el a serdülőkor után érdemes egy bőrgyógyász szakorvost felkeresni, aki kiderítheti mi is áll a háttérben. Néhány esetben az is előfordulhat, hogy nem elegendő a kozmetikusi kezelés, szükség van szakorvosi kezelésre is.
A legfontosabb, hogy semmiképp se kezdjünk neki otthon nyomkodni a pattanásokat, mert akár maradandó sebeket is okozhatunk, melyek sokkal csúnyábbak lehetnek, mint a pattanások, amikhez nem nyúlunk, így akár pár nap alatt elmúlhatnak.
Ha minden esetben szeretnénk eltüntetni arcunkról a pattanásokat, mitesszereket, akkor érdemes először egy kozmetikushoz fordulni, aki elmondja, milyen bőrtípussal rendelkezünk és ennek megfelelően milyen kozmetikai termékeket válasszunk. Az esetek nagy többségében a drogériákban kapható pattanások és mitesszerek elleni krémek, tonicok sokat segíthetnek, azonban sajnos olyan is előfordul, hogy csak gyógyszeres kezelés segít a nem kívánt pattanások, mitesszerek megszüntetésében. Természetesen gyógyszeres kezelés esetén is több közül választhatunk, illetve választhat a szakorvosunk. Van az antibiotikumos kezelés, mely a túlszaporodott Propionbacterium acnes baktériumok számát csökkenti, aminek köszönhetően mérséklődik a gyulladás mértéke. Nők esetén alkalmazható a fogamzásgátló kúraszerűen, valamint vannak még a természetes A-vitamin származékok, a retinoidok hatóanyagok, melyek a baktériumok számát, a faggyútermelést, a gyulladást csökkentik, ezzel természetesen a mitesszerek kialakulását is.
A mitesszerek általában az orron, orrtőnél, állon, néhány esetben a homlokon és az orcarészen is megjelenhetnek. Ezek olyan eltömődött nyitott pórusok, melyek nem okoznak gyulladást, váladékozást, de ettől függetlenül nagyon zavaróak tudnak lenni.
A mitesszerek kialakulásának oka lehet genetika vagy valamiféle hormonális probléma. A mitesszerek tulajdonképpen azért alakulnak ki, mert a pórus fala folyamatosan hámlik. A faggyú összekeveredik az elhalt hámsejtekkel, aminek következtében lelassul az áramlás és állaga miatt nem tud a póruson keresztül távozni, úgynevezett dugaszt képez.
Ezeket sem szabad elkezdeni otthon nyomkodni, mert ugyanolyan maradandó sebeket okozhatunk, amit a mitesszerekkel ellentétben már nem tudunk sehogy sem eltüntetni. Számos kozmetikai termékkel találkozhatunk a boltok polcain, azonban ezek közül kevés az, ami valóban képes csökkenteni vagy a legjobb esetben megszüntetni a mitesszereket. Érdemes ebben az esetben is inkább kozmetikushoz, bőrgyógyászhoz fordulnunk, akik kellő szakértelemmel tudják kezelni bőrünket.