Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékkínálatunk

Az öregedés látható jelei- így tehet ellene!

Az öregedés látható jelei- így tehet ellene!

Fontos még az elején leszögezni, hogy az öregedés egy természetes biológiai folyamat, amelyet nem lehet megállítani. Ideig-óráig kordában lehet tartani és a hatásait is képesek vagyunk mérsékelni. Körülbelül 25 éves kortól kezd észrevehető jeleket produkálni bőrünk: megjelennek a finom „ráncok”, később ezek barázdákká válnak és szépen lassan szemmel láthatóan a bőr veszít feszességéből és rugalmasságából. Az idő múlása legelőször a kezeken tűnik fel, mivel a kéz a leginkább igénybe vett testrészünk. Azonban az egészséges táplálkozás, a mértékletes életmód mind-mind hozzájárulhat a fiatalság megőrzéséhez. Ha megértjük, hogy milyen tényezők milyen módon hatnak a bőr működésére, sokkal könnyebben eligazodhatunk a bőrápolás ezen szegmensében.

A bőröregedés látható jelei

Ráncok

A finom ráncok és redők az első észrevehető jelek közé tartoznak és az arc különböző részein jelennek meg. Először csak finom vonalak tűnnek fel (hétköznapi szóhasználattal élve, nevetőráncok és szarkalábak). A homlok területén vízszintes vonalakként jelennek meg. Az arckifejezésektől függően egyre mélyebbé válnak. A nazolabiális redők kialakulásáért (az orr és a száj között mélyebb ráncok) már a bőr megereszkedését és rugalmasságának elvesztését okolhatjuk.

A feszesség csökkenése

A bőrfeszesség csökkenésének tényét nehéz felismerni! Nem írható le egyértelműen, mint a ráncok esetében, hiszen a változás szembetűnő, de megfoghatatlan. A bőr megereszkedése egyenlő az arc körvonalainak határozottságának csökkenésével, kialakul az úgynevezett „pulykanyak” és fáradt, nyúzott benyomást kelt.

A bőr öregedésének okai

A bőröregedés a bőr minden rétegében zajló változás, mértékét belső és külső tényezők egyaránt befolyásolják.

Belső tényezők

A biológiai életkor határozza meg a sejtfunkciók hatékonyságát és a bőr szerkezeti változásait, melyek az évek múlásával egyre inkább lassulnak. A fiatal szervezetben a rétegek és sejtek közötti szoros kapcsolat hatékony tápanyagszállítást tesz lehetővé. A kor előrehaladtával ezek a kapcsolatok lassulnak, veszítenek hatékonyságukból és ennek eredménye a láthatóan öregedő bőr. A fiatal bőrre jellemző sugárzás idővel fakóvá válik, amit a vérkeringés gyengülése okoz.

A genetika kulcsfontosságú tényező az öregedés szempontjából. A bőrtípusunk és az etnikai hovatartozásunk jelentősen befolyásolja, mikor kezdenek el látszani az öregedés kezdeti jelei. Az érzékeny, világos bőrű emberek az ázsiai társaikkal ellentétben, sokkal hajlamosabbak a ráncosodásra.

Külső tényezők

Minden külső ok az oxidatív stresszre vezethető vissza. Az oxidatív stressz esetében a szervezetben szabadgyököknek nevezett molekulák szabadulnak fel, melyek a sejtek károsításával idézik elő az öregedést. A szabadgyököket semlegesítő képesség is csökken az idő múlásával.

A bőr mindenképp próbálja megvédeni magát a káros napsugárzástól és a szennyezett levegőtől. Ezek következményei a szeplők és az egyenetlen hiperpigmentáció is. Sajnos tovább fokozzák egymás káros hatását, így a városokban elkerülhetetlen a komplex fényvédők használata.

A dohányzás esetében a nikotin váltja ki a szabadgyökök megjelenését, az agresszív kémiai anyagok negatív mivoltát az előbb felsoroltak még tovább súlyosbítják.

Tudvalevő, hogy az alváshiány szervezetünk minden részére romboló hatást gyakorol, nincs ez másként a bőrünkkel sem. Az elegendő alvás segít csökkenteni az idősödés látható jeleinek kialakulását a bőrön.

„Az vagy, amit megeszel!” –tartja a mondás. A táplálkozás kardinális kérdés, ha a bőrünk állapotát nézzük. Az antioxidánsokban és vitaminokban gazdag étrend képes lelassítani a bőr általános öregedését. Próbáljuk elkerülni a túl magas zsír- és szénhidrát tartalmú ételek fogyasztását.

A bőrápolás hiánya, illetve annak helytelen alkalmazása szintén felelős lehet a bőröregedés szempontjából. Az alapos tisztítás, megfelelő hidratálás és fényvédő használata évekkel hosszabbíthatja meg a fiatalos külső meglétét.

A helyes bőrpolás, mint megoldás

A fent említett öregedésre ható tényezők minimalizálása mellett fontos megemlíteni a helyes bőrpolást.

A bőr minden életszakaszban változik, ezért a bőrápolási rutinnak követnie kell az újabb igényeit. A bőrápolási rutin három részből áll:

-          tisztítás

-          ápolás

-          fényvédelem.

 
A rendszeres és hatásos tisztítás során eltávolítjuk a bőrünkről a sminket, a megtapadt káros vegyi anyagokat és az egyéb szennyeződéseket.

Az ápolási fázis a bőr hidratálását és táplálását foglalja magában. Ajánlott olyan termékeket, szérumokat használni, amik speciálisan a saját problémánkra ajánlott! Ha az öregedés kérdését célzottan kezeljük, érdemes hialuronsavat,  glicin-szaponint vagy silymarint tartalmazó készítményeket használni, mert jelentősen javíthatják a bőr megjelenését. A hidratáló szemtapaszok és arcmaszkok áldásos hatása is jelentős segítséget nyújthat!

 

A fényvédelem sokak számára kihagyott lépés. A bőr öregedését leginkább a megfelelő fényvédők használatával tolhatjuk ki. Rendkívül fontos, hogy a reggeli, illetve a napközbeni arcápolási rutin része legyen, a nyári időszakot leszámítva is! A fényvédelemmel kapcsolatban olvassa el egy korábbi blogcikkünket, ahol bővebben kifejtjük a fontosságát!