Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékkínálatunk

Zsíros vagy száraz korpával küzd? Nem mindegy mit használ rá!

Zsíros vagy száraz korpával küzd? Nem mindegy mit használ rá!

A korpásodás gyakori jelenség, a felnőtt lakosság mintegy 50%-át érinti. Előfordulása változik az életkorral és a férfiak között gyakoribb, mint nőknél. Legtöbbször serdülőkorban jelentkezik a megváltozott hormonháztartás következtében, később általában enyhül, de egyeseknél egész életük során megmarad.

A korpásodás folyamata

Bőrünk körülbelül négyhetente újul meg. Az elhalt bőr lehámlása teljesen normális folyamat, hiszen minden nap hámlik a bőrünk, még a fejbőrünkön is. Ennek során eltávolítja a régi, elhalt hámsejteket. Viszont ha ezek a hámsejtek túl gyorsan regenerálódnak és nagy sejtcsoportokban leválnak a fejbőrről, látható korpásodás alakul ki. Ez nem csak a fejbőrt érinti, megjelenhet a szemöldökben de akár a szakállban is. Nem fertőző vagy súlyos de zavaró esztétikai problémát jelent, amitől jobb mihamarabb megszabadulni mert akár seborrheas dermatitis is válhat belőle ami viszont már piros, viszkető bőrgyulladással jár és kezelése bőrgyógyász feladata.

Fontos tisztázni, hogy a korpa kétféle típusát különböztetjük meg: száraz és zsíros korpát, melyeknek a tünetei és a kezelési módja is különböző.

Száraz korpásodás

A száraz korpát a hámló, fehér vagy szürkés pikkelyes bőrrészecskék jellemzik. A hajból könnyen kifésülhető, így vállainkra hullva nagy bosszúságot tud okozni. A száraz korpát alapvetően a túlzottan kiszáradt fejbőr okozza, mely viszketés, húzódó érzés fomájában jelentkezik. Ezt a kiszáradást a fejbőrt körülvevő lipidréteg zavara okozza, ugyanis ha ennek a zsírrétegnek a termelését valamilyen külső vagy belső hatás megzavarja, a védőréteg megsérül.

 

Ezek a hatások a következők lehetnek:

  •  túlzottan száraz levegő
  •   kevés folyadékbevitel
  •  helytelen táplálkozás, B vitamin hiány
  •  genetikai tényezők
  •  hormonális változások
  •  stressz, legyengült általános állapot
  •  túlzott hajmosás, szárító hatású samponok
  •  forró vizes hajmosás, forró levegős hajszárítás
  •  vegyi anyagok károsító hatása (pl. hajfesték)

A száraz fejbőr kezelésének legjobb és leghatékonyabb módja a bőr rendszeres hidratálása. Erre a legmegfelelőbb a fejbőr PH-jával megegyező, kímélő, hidratáló összetevőket is tartalmazó samponok használata. E mellett a kiváltó okokat is kezelni kell, úgymint megfelelő folyadékbevitel, helyes táplálkozás. Kerüljük a gyakori, forró vizes hajmosást és a forró levegős hajszárítást. Használjunk télen a szobában párologtatót a kiszáradt levegő nedvesítésére.

Zsíros korpásodás

A zsíros korpát a szárazzal ellentétben a megnövekedett faggyútermelés okozza. Ez a túlzott faggyútermelés kölcsönhatásba lép egy malassezia nevű élesztőgombával, ami a fejbőrön telepszik meg és a hajhagymák által termelt olajos váladékkal, a faggyúval táplálkozik.

A zsíros korpára jellemző a vastag, sárga és ragadós plakkok, amelyek a fejbőrhöz tapadnak és még samponos hajmosás után is nehéz őket eltávolítani. Ez a típusú korpásodás általában visszatérő, mivel a faggyú elősegíti a malassezia gomba képződését, ami ördögi kört hoz létre.

Zsíros korpánál a gombák szaporodásának meggátolása, a faggyútermelés visszaszorítása, gyulladáscsökkentés és a korpa kíméletes eltávolítása a cél. Amennyiben a korpa makacs és erős,  hámlasztó összetevőket is tartalmazó termékeket válasszunk.

Fontos, hogy mind a száraz, mind a zsíros korpa kezelésére használt samponoknál várjuk ki a hatóidőt, hiszen a bennük lévő hatóanyagoknak időre van szükségük, hogy kifejtsék hatásukat. Célszerű 3-5 percig a fejbőrön hagyni mielőtt leöblítjük.

 

Webshopunkban mindkét fejbőrproblémára kínálunk termékeket. Válogasson széles kínálatunkból és találjon rá az Önnek legmegfelelőbbre, hogy haja újra a régi fényében tündököljön!

Tartalomhoz tartozó címkék: Hajhullás Hajápolás Sampon