Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékkínálatunk

A korpásodás és hajhullás okai

A korpásodás és hajhullás okai

Talán már mindannyian találkoztunk a kellemetlen bosszantó, makacs korpát, amitől olyan nehéz megszabadulnunk. De azt tudtad, hogy a korpásodás igen veszélyes következményekkel járhat, akár kopaszodáshoz is vezethet. Nem szabad a problémát félvállról venni, a fejbőri fertőzés akár maradandó károsodásokat is okozhat. Ebben a blogban a korpásodás okait és veszélyeit vesszük át, valamint a hajhullásról is szó lesz majd, de azt is megnézzük, hogy mit lehet tenni a korpa és a hajhullás ellen.

A korpásodásnak több oka is lehet, okozhatja a kórokozók elszaporodása, vagy akár fertőzés is. A korpa a bőr szerkezetének gyulladásával jön létre. A gyulladás következtében a bőr hámosodási folyamata felgyorsul, emiatt a hajban és a fejbőrön száraz vagy zsíros korpadarabkák jönnek létre.  A korpásodást mihamarabb kezelni kell, hiszen az nem csak komfortérzetünket rontja, de egyértelműen bőrünk megbetegedésének is jele.

Ahogy korábban mér említettük, a korpásodásnak két típusa van, száraz és zsíros korpa. A száraz korpa hátterében gombafertőzés áll. Az úgynevezett Pytirosporum gomba szaporodik el a fejbőrön. A gomba elszaporodása folyamán víz szabadul fel, amely folyamatosan párolog, ennek következtében a fejbőr felülete kiszárad, majd pikkelyszerű darabokban válik le. A száraz korpa szürke vagy szürkésfehér és könnyen morzsolható.

Az ok egy kórokozó, amely nagyon hasonló tüneteket okoz az arcbőrön megjelenő miteszerekhez, viszont a különbség a kettő közt, hogy a kórokozó által létrehozott eltömődött tüszőben az eltömődés mindig sárgás színű marad, felszíne nem oxidálódik sötét színűre. A kórokozó kezdetben csak a fejbőr fokozott zsírosodását indítja el. Később, amikor a baktériumok már szűkösen vannak, felülfertőzik a fejbőrt, amely ettől kipirosodik, viszket, megkaparva pedig a köröm alatt sárga, nyúlós, ragacsos, gyúrható anyag marad.

Erős és állandó fertőzés hatására a hajhullás gyorsabban felléphet amiatt, hogy a tüszők telítődnek zsírral és baktériumokkal, emiatt pedig a tápanyagellátás útja el lesz zárva, emiatt a tápanyag helyett a hajhagymák zsírt szívnak magukba. Emiatt fokozott hajhullás alakulhat ki, amelynek eredménye foltos hajritkulás vagy homlok feletti kopaszodás lehet. Ha egy tüszőbő idő előtt az utolsó hajszáll is kicsúszik, az üres tüszőben a baktériumok azonnal átveszik az uralmat, ezzel kizárva az újabb hajszálképződés lehetőségét.

A kopaszodás tehát nem feltétlenül „örökölt” probléma sokszor a megelőzéshez elegendő egy szűrővizsgálat, amely ki tudja szűrni ezt a gyorsan és agresszívan fertőző baktérium jelenlétét, személyre szabott kezeléssel pedig megakadályozhatjuk a nagyobb problémát.

A zsíros korpa ellenszere kizárólag a kioldás, ami azt jelenti, hogy a fertőzést ki kell oldani a tüszőkből, leoldani a fejbőrről és a hajról. Sajnos a samponos hajmosás csak koptatja a felső réteget, a mélyebb rétegekre nem jut le, így a fertőzést megszüntetni nem tudja.

A vizsgálat gyors, egyszerű és fájdalommentes, a hajgyógyász megvizsgálja a fejbőrt, majd előállítja a diagnózist, és összeállítja a megfelelő kúrát, amely elősegíti a fejbőr hámosodásának folyamatát az egészséges folyamatra visszaállítani. Nagyon fontos, hogy a felszíni problémákon és kezelésen kívül a belső tényezőkre is figyelmet kell szentelnünk, ezek felkutatása és helyreállítása is rendkívül fontos.